Reklamní pozice premium odkaz

Co si pohlídat při registraci podnikatele

Co si pohlídat při registraci podnikatele

Ilustrační foto

Začátek podnikání je pro mnoho lidí poměrně krušný, neboť všichni nejsou schopni si zjistit důležité informace. Vyznat se v nich také nemusí být úplně lehké. Pokud tedy chcete začít podnikat jako fyzická osoba, takzvaně na IČO, je nutné si pohlídat následujcící věci.

Živnostenský list

Podnikat bez živnostenského listu ve většině případů nejde, výjimkou můžou být některá tzv. svobodná povolání. Živnostenský list vám vystaví místní Živnostenský úřad.

Registrace k daním

Dále je nutné provést registraci k daním na Finančním úřadě. Vždy je nutné se registrovat k dani z příjmů fyzických osob. Další daně podle potřeb podnikatele. Např. pokud budete mít auto, jedná se o registraci k silniční dani atd.

Zdravotní pojišťovna

Zapomenout byste neměli ani na zdravotní pojišťovnu, u které jste registrováni. Zde musíte nahlásit, že jste zahájili podnikatelskou činnost. Důležité je, zda jde o hlavní nebo vedlejší.

Správa sociálního zabezpečení

Zde platí zcela stejný princip, jako u zdravotní pojišťovny.

Čtyři výše uvedená místa jsou k začátku podnikání klíčová. Na nahlášení existují různé lhůty, které si předem zjistěte, abyste je neprošvihli. V současnosti existuje tzv. Czech point, který by vám měl zajistit hromadné registrace na všechny místa. Ovšem doporučujeme si vše zajistit sami nebo si alespoň prověřit, že registrace opravdu proběhly. 

Někteří podnikatelé můžou mít i jiné povinnosti, například při občerstvení nebo restauraci je nutné se nahlásit hygienické stanici apod.

Autor: Redakce

Autor fotografie/zdroj fotografie: InfoRady.cz

Štítky: podnikání, daně

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách Inforady.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste si měli ověřit nebo je vhodné je konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel Inforady.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -Inforady.cz.