Reklamní pozice premium odkaz

Podnikat jako fyzická nebo právnická osoba?

Podnikat jako fyzická nebo právnická osoba?

Ilustrační foto

Tuto otázku si určitě položí každý, kdo uvažuje o tom, že by začal podnikat. A je to jedině dobře. Správná volba formy podnikání totiž může ovlivnit opravdu hodně. Pojďme se společně na některé rozdíly podívat.

Živnostník

Zda je lepší živnost nebo sro vždy záleží na tom, jak velké máte plány. Pro menší rozsah podnikání je vhodnější živnost, zejména pokud by se jednalo o podnikání formou vedlejší činnosti. V takovém případě, pokud nepřekročíte stanovený limit pro výši příjmů po odpočtu výdajů nebo paušálu, nemusíte odvádět sociální pojištění. Fyzická osoba je pro někoho i důvěryhodnější, což platí speciálně v případě řemeslných prací. Mnoho zákazníků má radši, když je v kontaktu s konkrétním člověkem, který pracuje na sebe, než s velkou a pro občana spíše anonymní právnickou osobou.

Společnost s ručením omezeným

S.R.O. jako právnická osoba zase obvykle působí důvěryhodněji pro různé instituce, firmy apod. Také v případě, že hodláte rozjet větší byznys nebo expandovat, se s.r.o. vyplatí. U právnické osoby navíc není problém sehnat za pár set korun sídlo sro na této adrese v Bratislavě, Praze apod. Zmínit musíme i to, že právnická osoba ručí pouze svým majetkem, pokud tedy jednatel neporuší pravidla dobrého hospodáře. Naopak živnostník ručí vždy celým majetkem fyzické osoby, ať již pravidla poruší, nebo nikoliv!

Ostatní

Pravdou také je, že u živnosti lze uplatnit paušální výdaje. Ty se vyplatí, když nemáte dostatek nákladů. Naopak u s.r.o. musíte vést podvojné účetnictví a vždy se uplatňují reálné náklady. Můžete si tak koupit tonery Canon a uplatnit je proti výnosům, pokud je v rámci daného roku opravdu spotřebujete.

Každý by si také měl od účetní zjistit, co je pro něj daňově výhodné. Jak v okamžiku zahájení podnikání, tak v rámci předpokládaného vývoje jeho byznysu. Situace se může u jednotlivců významně lišit. Roli hraje velký počet okolností a podmínek. Proto platí, že jednou bude výhodnější právnická osoba, jindy zase živnost.

 

Reklamní článek

Autor: Redakce

Autor fotografie/zdroj fotografie: InfoRady.cz

Štítky: podnikání, pr

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách Inforady.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste si měli ověřit nebo je vhodné je konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel Inforady.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -Inforady.cz.