Reklamní pozice premium odkaz

DPF filtr je pro diesel důležitý

DPF filtr je pro diesel důležitý

Ilustrační foto

Již několik let se v médiích neustále řeší téma DPF filtrů i dieselových motorů. To, že se jedná o důležitou součást automobilu potvrzuje i skutečnost, že DPF filtry kontroluje namátkově i dopravní policie. K čemu tedy tato součást auta slouží?

Hlavní význam DPF filtru

Keramický DPF filtr slouží zejména k tomu, aby ochránil životní prostředí před splodinami, které vycházejí z automobilu během doby, kdy je spuštěný dieselový motor. Uvádí se, že jeho efektivita se pohybuje mezi 80 až 100%, což rozhodně, jak sami uznáte, není málo.
Druhým důležitým úkolem je ochrana motoru. Chybně fungující DPF filtr může snížit výkon motoru, což každý řidič pozná během jízdy. Nejhorší variantou může být úplně zničení motoru vozu.

Jak znehodnocení DPH filtru bránit?

Nejvíce je důležitá regenerace DPF filtru. To je nejpřirozenější proces, jenž se stará o maximální dobu životnosti filtru. Ta je, v případě bezproblémové funkčnosti a dobré regenerace, přibližně 150 000 až 200 000 najetých kilometrů.

O regeneraci se stará automobil sám, bez přičinění řidiče. Čas od času obstará vypálení DPF filtru. Aby k tomu mohlo plnohodnotně dojít, je nutné auto projet po dálnici svižnou jízdou, která probíhá během středních otáček motoru.
Samozřejmě, že existují i další metody, jak se zaneseného filtru zbavit. Mezi nejčastěji používané metody patří:

  • Čištění horkým vzduchem

  • Ultrazvuk

  • Přidání aditiv do palivové nádrže

  • Napojení filtru na speciální čistící zařízení

Přitom právě napojení filtru na speciální čistič je v současnosti považovaný za zřejmě nejvíce efektivní způsoby alternativního čištění.
Jak vidíte, každý řidič dieselového automobilu by měl myslet na to, že si DPF filtr zaslouží péči. Případné zanedbání ho může stát na výměně filtru nemalé peníze. Naopak nová nabíječka autobaterií nemusí být příliš drahá a může vám pomoci zejména v zimním období. Jak jsme totiž již zmínili, pravidelná rychlejší jízda ve středních otáčkách je základním kamenem k regeneraci DPF filtru. A abyste mohli vyjet, musíte nejprve nastartovat.

 

Reklamní článek

Autor: Redakce

Autor fotografie/zdroj fotografie: InfoRady.cz

Štítky: auto, pr

UPOZORNĚNÍ

Články a informace zveřejněné na stránkách Inforady.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste si měli ověřit nebo je vhodné je konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel Inforady.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách -Inforady.cz.